drewniane panele do salonu drewno świerkowe

Każde drewno jest zdrowe dla naszych organizmów, a także ciepłe, trwałe i odnawialne. Świerk jest na tyle mocnym budulcem, że stosuje się go do tworzenia konstrukcji w budownictwie. Zastosowanie znajduje również bardzo często w wykończeniach różnych powierzchni meblarskich, ściennych i elewacyjnych. Drewno świerkowe jest wszechstronne i uniwersalne, a jego poziom gęstości sprawia, że jest również łatwe w obróbce, bo stosunkowo miękkie i lekkie. Jego trwałość i wytrzymałość łączy się z łatwością malowania i podatnością do klejenia. Naturalnie suszone nie sprawia wielu problemów, jest gotowe do użycia po około 3,5 miesiącach leżakowania.

W zależności od wieku, którego świetność wypada mdz 80-120 latami i rodzaju, ma różne odcienie, które można łączyć. Najczęściej jest białawy, rzadziej żółtawy i czerwonawy.

Drewno świerkowe służy latami

Ogromną ciekawostką jest fakt, że świerk nie traci swoich właściwości i może być wykorzystywany pod wodą! Szerokie zastosowanie od konstrukcji, przez produkcję papieru i instrumentów smyczkowych, po elementy wykończeniowe jak: schody, drzwi, podłogi, meble, a nawet trwałe opakowania w postaci: skrzynek, pudeł czy półek. Świerk można zastosować do opału, który jest niezwykle trwały i długo oddaje ciepło, a także jako ozdobę na Boże Narodzenie. Prawdą jest zatem co mówimy naszym partnerom i ich klientom: nasze panele ścienne pachną jeszcze naturą, gdy stają się częścią Waszych domów. A ich faktura, sprawia, że można się pochwalić panelami 3d. Nie warto świerku polerować, a on sam również tego nie lubi i stawia przy tych czynnościach spory opór. Świerczyna starcza nawet nie na lata, a na pokolenia. Nie jest tanim elementem, ale też nie można powiedzieć, że jest najdroższy.

Świerk pospolity jest drzewem wiecznie zielonym, należy do rodziny sosen. Na świecie występuje 50 rodzajów w warunkach naturalnych i wiele w hodowlach ogrodowych. W Polsce mamy naturalnie tylko 1 gatutek, ale hoduje się popularny świerk srebrny i serbski. W Europie świerki są drzewami najwyższymi a ich średnica może osiągać nawet do 200cm! Jest również drzewem długowiecznym, średnio osiąga 200 lat, ale zdarzają się również świerki 500 letnie. Świerk pochodzi z obecnego regionu środkowej Rosji, po epoce lodowcowej wędrował na północy do Laponii, skąd przez północną Skandynawię dotarł do rejonów Szwecji i stamtąd trafił na nasze polskie ziemie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *