Panele dekoracyjne na wymiar biuro welur

Do Europy welur przybył z Indii pod koniec XIII wieku, świetność przechodził w XIV i XV wieku. Ze względu na fakt iż używany był najczęściej na dworach monarchów, dostał przydomek królewskiego materiału. Z weluru szyto odzienie dla królów i królowych a także zamożnej szlachty. Dlatego do dziś kojarzony jest z elegancją, wytwornością i przepychem. Zaczęto welur stosować również w dodatkach domowych jak np. zasłony, obicia krzeseł, elementy dekoracyjne. Jak to w modzie bywa, po dłuższym czasie świetności zostały zamienione na inne lżejsze i cieńsze tkaniny, lecz dziś wracają z powrotem do łask! Welur nadaje się do każdego stylu: glamour, vintage, boho, klasyczny czy rustykalny – łaskawie wkomponowuje się przełamany dodatkami wszędzie.

Welur jest cieńszy od aksamitu, ma krótsze włosie i jest bardziej elastyczny, jego runo co prawda mniej niż w aksamicie, ale również połyskuje w świetle. W Panelandii mamy 3 rodzaje podstawowe do wyboru. Welur często porównywany w dotyku jest do skórki brzoskwini, jest niezwykle przyjemny z miękką i puszystą pokrywą. Mimo swojej delikatności jest to bardzo mocny, wytrzymały i odporny na rozciąganie i rozdzieranie materiał. W jednym z naszych artykułów przedstawiamy również łatwość czyszczenia, utrzymania i zachowania w nienagannym porządku powierzchni pokrytych welurowym obiciem. Nadaje się zarówno do domów z pomysłowymi i ruchliwymi dziećmi jak i tych rodzin, które posiadają psy i koty. Materiał ten możemy dodatkowo zaimpregnować wtedy poradzi sobie nawet w trudnych warunkach np. na zewnątrz. Nie pojawią się na naszych odmianach weluru również mikrokuleczki, które sprawiają brzydki efekt zmechacenia.

Szlachetny materiał

Podsumowując welur mimo swojej szlachetności i delikatności w dotyku, jest materiałem trwałym i mocnym, a także łatwo się czyści. Elegancki wygląd i delikatny połysk nadadzą wnętrzu elegancji i przytulności. Zastosowany na panelach ściennych również świetnie izoluje ciepło oraz tłumi dźwięki. Materiał ma na tyle dobre parametry techniczne, że sprawdzi się w codziennym zastosowaniu, chociaż jego struktura wydaje się być miękka i delikatna.

Kiedyś używany welur tylko na dworach królewskich. Obecnie jednak ma zastosowanie również w dresach sportowych i to chyba jest najlepszym dowodem na niesamowitą wszechstronność.

Jak powstaje welur?

Pomiędzy nitki osnowy należy wprowadzić w formie pętelek dodatkowe nitki runowe. Produkowany jest z naturalnych surowców jak: bawełna, len a nawet jedwab. Składa się z podłoża i runa z gęstych krótkich nitek. Sprawia to, że materiał ten pracuje pod wpływem dotyku i odbija światło. Puszystą, miękką i niezwykle przyjemną w dotyku strukturę tworzy wspomniana wcześniej pokrywa runowa, nazywana również włosową lub włókienną, z licznych kosmków. Podłoże powstaje z dwóch głównych nici, oraz wprowadzanych pomiędzy nie w formie pętelek nitek dodatkowych. Na końcowym etapie tkania pętelki te przycina się, można je zostawić, jeśli efektem końcowym ma być welur pętelkowy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *